tarihinde yayınlandı Yorum yapın

NVR, DVR, XVR farkı nedir ?

Güvenlik kamera sistemlerindeki önemli ekipmanlardan biri olan kayıt cihazlarının birçok çeşidi bulunuyor. Peki bu cihazlar arasında nasıl seçim yapacaksınız?

Aslında tüm kayıt cihazları basit bir anlatımla, güvenlik kameralarından gelen görüntüleri kayıt altına alırlar. Görüntü kaydının yanında ses kaydı, uzaktan izleme, yedek alma ve kayıtları tekrar oynatma gibi özelliklere sahiptir.

Network Video Kayıt Cihazı (Network Video Recorder – NVR)
Karel NVRDijital formattaki bir video görüntüsünü sabit disk sürücüsüne (HDD) kaydetmek için kullanılır. Genellikle IP kameralardan bir ethernet ağı yoluyla Cat5 ya da Cat6 kabloları ile görüntüleri alır. En çok fiziksel güvenlik uygulamaları için kullanılır. NVR ve IP kameraların kombinasyonundan oluşan bir kamera sistemi nispeten pahalıdır, buna rağmen DVR ve analog kameralar ile kıyaslandığında ileriye yönelik çözümler ve üstün video netliği sunar. Bazı IP kameralar netlik olarak 5 megapikselden fazlasını sunar. Mesafeler bir sorun değildir ve IP kameralar bir ağ üzerinden erişilebilir olduğu sürece istenilen her yere yerleştirilebilir.

Dijital Video Kayıt Cihazı (Digital Video Recorder – DVR)
Karel DVRDijital formattaki bir video görüntüsünü sabit disk sürücüsüne kaydetmek için kullanılır. DVR’lar genellikle analog kameralardan, koaksiyel kablolar yoluyla görüntüleri alır. Bu kombinasyon daha uygun maliyetli ve kurulumu daha kolaydır. Yine de bu çözüm, genellikle D1(720×480) görüntü kalitesi ile sınırlıdır. Uzaklık konusunda ise, analog kameralar ile kayıt cihazı arasındaki mesafe 300 metreden az olduğunda, video kalitesinde herhangi bir bozulma olmayacaktır.

Hibrit Video Kayıt Cihazı (Hybrit Video Recorder- HVR)
Karel HVRDijital formattaki bir video görüntüsünü sabit disk sürücüsüne kaydetmek için kullanılır. HVR’lar IP ve analog kameraların ikisini de barındırır. IP kameralardan, bir ethernet ağı üzerinden Cat5 ya da Cat6 yolu ile görüntüleri alır. Bunun yanı sıra analog kameralardan da koaksiyel kablolar yoluyla görüntüleri alır. Çoğunlukla fiziksel güvenlik uygulamaları için kullanılır. Bu seçenek, var olan analog kameraların yeniden kullanılarak sistemlerin birleştirilmesi ve gelecekte IP güvenlik kamera sisteminin geliştirilmesi için iyi bir seçimdir.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Mbps ve Megabit farkı nedir ?

Özellikle internet hızlarını tariflerken kullanılan Mbps kavramının anlamını biliyor musunuz? Açılımı Mega Bits Per Second olan bu kavram 1 saniyede aktarılan veri sayısının mega bit cinsinden ifade edilişidir. Megabit, 125 KB’a (kilobyte) denk gelmektedir. Yani 1 saniyede 125 KB veri aktarımına 1 Mbps denir. MegaBit ifadesine ise kısaca Mb denir.

Peki bu kısaltma sizin aklınızda başka bir ifade canlandırıyor mu ?

Evet bildiğiniz üzere Megabyte kelimesinin de kısaltılması MB’dir. Burda dikkat edilmesi gereken husus. M den sonra gelen “B”nin küçük harfle mi yoksa büyük harfle mi yazılacağıdır. Eğer küçük harfle yazılırsa belirtmiş olduğumuz üzere Mega Bit anlamına gelir, ancak büyük harfle yazılırsa Megabyte anlamına gelir.

Mbps Hesaplama Nasıl Yapılır?
1 byte 8 bit’ ten oluşur dolayısı ile saniyede 100 Mbits veri aktarabilme yeteneğine sahip bir hattaki modem saniyede 100Mbit/8bit= 12,5MB büyüklüğünde bir dosya indirebilir.

Mbps (Mb) Nedir?

Açılımı Mega Bits Per Second olan Mbps, saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilişidir. İnternetin standart hız birimidir. Bizlere, 1 saniye içinde kaç mbps veri aktarıldığını gösterir. Megabit, “Mb” olarak da kısaltılır.

İnternet hızı ve indirme hızı kavramları birbirlerinden farklı olsa da sıkça karıştırılmaktadır. İnternet hızı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle Mbps olarak ifade edilirken, dosya boyutu ise KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir.

Aşağıda internet hızlarına göre saniyede ne kadar büyüklükte dosya indirebileceğiniz bilgisini bulabilirsiniz. Ancak santrale olan uzaklık, alt yapı, server hızları da hesaba katıldığında teorik değerler de ciddi düşüşler yaşanabilmektedir.

Megabyte (MB) Nedir?

Megabyte, Dosya boyutunu ifade eden teknik bir birimdir. Yani elimizdeki teknolojik cihazda (bilgisayar, tablet vs) bulunan dosyanın ne kadar yer kapladığını anlamamızı sağlar. Megabyte, “MB” olarak da kısaltılır ve genellikle gigabyte ile birlikte kullanılır.

Farklı internet hızlarında saniyede yapılabilen indirmeyi gösteren örnekler aşağıdaki gibidir;

8 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 MB indirme yapmak mümkündür.
16 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 MB indirme yapmak mümkündür.
24 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 MB indirme yapmak mümkündür.

Megabyte (MB) ile Megabit (Mbps) Arasındaki Fark Nedir?

Sabit disk ve dosyalarda boyut, genellikle byte cinsinden hesaplanırken geniş bant hız verilerinde bu hesaplama, bit üzerinden sağlanır.

Megabyte birimini kısaltırken MB, Megabit birimini kısaltırken ise Mb yazılmaktadır. Her iki kısaltmada da aynı harfler kullanılıyor olsa da, harflerin büyük küçük yazılışı iki türün arasındaki farkı göstermektedir.

Megabit’in Mb olarak küçük b ile yazılmasının sebebi, megabyte’a göre daha küçük bir üniteye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Megabyte’ı oluşturmak için bir milyon kadar bit gerektiğinden ve bayt kavramı bit kavramından daha büyük olduğundan kısaltma bazında da bu harfler ile gösterilmektedir.

İdeal İnternet Hızı (ideal mbps) Ne Olmalı?

Evdeki internet kullanımımızın büyük çoğunluğu online olarak izlediğimiz videolar, diziler, filmler, dinlediğimiz şarkılar ve oynadığımız oyunlardan oluşmaktadır. Özellikle son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve kullanımı artan online dizi ve film izleme platformları sayesinde insanların internet ihtiyaçları ve internet trafikleri de artmıştır.

Bu tarz bir internet kullanımında izlediğiniz videonun kalitesi, izleme süresi ve internet hızı izleme rahatlığını etkileyecektir.

İdeal internet hızınızı karar verirken aşağıdaki iki ana faktöre dikkat edilmelidir ;

1) Evinizde internet kullanan kişi sayısı,

2) İnternet kullanımı yapacak kişilerin ortalama internet kullanım ve download miktarları.

Video ve film izlemek dışında internet üzerinden düzenli olarak büyük indirmeler (download) de yapıyorsanız, internet hızınız genellikle indirme hızınızı da etkiler. Steam’den 5 Mbps hızda 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, 100 Mbps hızındaki bir internet bağlantısında ise 15 dakika sürer.

Genel olarak, 8 Mbps gibi bağlantı hızında web’de gezinebilir ve mail atmak gibi günlük internet işlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi işler için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duyulmaz. Ancak video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar indiriyorsanız, görüntülü konuşuyor ve internet üzerinden yoğun olarak video izliyorsanız daha hızlı internet paketine ihtiyaç duyarsınız.

Günümüzde, 16 Mbps – 50 Mbps hızları arasındaki internet paketleri ideal olarak görülmektedir.

Millenicom’un yüksek Mpbs’li taahhütsüz paketlerinden uygun fiyatlara yararlanmak için tıklayın.

Mbps Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak konuyla alakalı bazı kavramlar üzerinde duralım;

Byte à Büyük (B) ile gösterilir. 1.024 Byte 1 Kilobyte’tır.

Bit à Küçük (b) ile gösterilir. 8 Bit 1 Byte yapar.

Gerçek indirme hızımızı hesaplamamız için Kilobit’i Kilobyte’a dönüştürmemiz gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir;

  1. İnternet hız testini gerçekleştirin,
  2. Hız testi sonucundaki indirme(download) hızınızı 8’e bölün. Bu şekilde gerçek indirme hızınızı hesaplamış olacaksınız.

*Hız testi yaparken sonuçların doğru olması için şu adımları uygulayıp internet hız testine başlayın.

Tarayıcı geçmişinizi temizleyin,
Arka planda güncelleştirme yapılmadığından ve bir şeyler indirilmediğinden emin olun.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Ağ Geçidi (Gateway) ve Güvenlik Duvarı (Firewall) farkı nedir ?

Ağ güvenliği, işletmeniz ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, internet, LAN veya diğer yöntemler üzerinden çalışırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biridir. Hem ağ geçitleri hem de güvenlik duvarları, bilgisayar ağlarının çalışmasındaki olası güvenlik risklerini zamanında tespit edip ele alabilen, kullanıcılara bilgisayar ağlarını kullanma konusunda daha iyi ve daha güvenli bir deneyim sağlayan önemli ağ koruma cihazlarıdır. Peki, ağ geçidi ile güvenlik duvarı arasındaki farklar nelerdir? Bu makaledeki cevapları bulun.

Ağ Geçidi Nedir?

Bir ağ geçidi, iki farklı ağı birbirine bağlamak için tasarlanmış bir ağ donanım aygıtı veya ağ düğümüdür ve kullanıcıların birkaç ağ üzerinden iletişim kurmasına olanak tanır. En yaygın ağ geçitleri, bir işletmeyi ağa bağlayan bilgisayarlar ve yönlendiricilerdir. Farklı ağ özelliklerine sahip ve farklı protokoller kullanan heterojen ağlara bağlı terminaller arasındaki iletişim için gereklidirler.

Ağ Kurmada Güvenlik Duvarı Nedir?

Güvenlik duvarı, gelen ve giden ağ trafiğini izlemek ve bir dizi güvenlik kuralına göre belirli trafiğe izin verilip verilmeyeceğine karar vermek için tasarlanmıştır. Virüsler ve bilgisayar korsanları gibi kötü amaçlı trafiği engellemek için dahili ağınız ile harici kaynaklardan (İnternet gibi) gelen trafik arasında bir engel oluşturabilir.

Güvenlik duvarı yazılım veya donanım olabilir (ağınızda her ikisinin de bulunması en iyisidir). Yazılım güvenlik duvarı, her bilgisayara yüklenen bir programdır ve bağlantı noktası numaraları ve uygulamalar üzerinden trafiği düzenlerken, fiziksel güvenlik duvarı ağınız ile ağ geçidiniz arasında yüklü bir ekipmandır.

Ağ Geçidi ve Güvenlik Duvarı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ağ geçidi ile güvenlik duvarı arasındaki farklar, aşağıdaki açıklamalarda amaç, işlev, çalışma prensibi ve uygulama perspektiflerinden gösterilecektir.

Amaç

Gateway, farklı mimari ve protokollere sahip iki farklı ağ arasında iletişimi mümkün kılabilir. Donanım, yazılım veya her ikisinin kombinasyonu olarak uygulanabilirler. Ağın korunması için güvenlik ağ geçidi uygulanabilir ancak güvenlik kolu güvenlik duvarları kadar yüksek değildir.

Güvenlik duvarları, yetkisiz kullanıcıların veya bilgisayar korsanlarının İnternet’e bağlı özel ağlara erişmesini önleyerek bilgisayarınızı koruyabilir. Güvenlik duvarları temelde virüsler ve bilgisayar korsanları gibi şüpheli trafiği engeller ve güvenlik duvarlarının temel amacı ağınızı tehlikelerden korumaktır.

Fonksiyon

İşlevlerine göre, ağ geçidi üç tipte sınıflandırılabilir: protokol ağ geçidi, uygulama ağ geçidi ve güvenlik ağ geçidi. Protokol ağ geçidi, ağ geçitlerinin en yaygın işlevi olan farklı protokoller kullanan ağlar arasında protokol dönüşümü için kullanılır. Uygulama ağ geçidi, belirli bir uygulama için protokol çevirisi için uygun olan uygulama katmanında iki farklı uygulamayı birbirine bağlayabilir. Güvenlik ağ geçidine gelince, şirket güvenlik politikalarını uygulayarak ve kötü niyetli internet trafiğini gerçek zamanlı olarak filtreleyerek çevrimiçi güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca, piyasada yüksek performanslı çok çekirdekli mimari kullanan ve durum bilgisi olan güvenlik duvarı, VPN ağ geçidi, ağ trafiği kontrolü gibi işlevleri entegre eden çok hizmetli ağ geçitleri vardır.

Güvenlik duvarları, bir ağ için üç temel güvenlik işlevi gerçekleştirir – paket filtreleme, durum bilgisi içeren inceleme ve bir uygulama proxy’si olarak işlev görür.

  • Paket filtrelemede, güvenlik duvarı paket seviyesinde çalışır ve bilgisayar ağına geldiğinde veya bilgisayar ağından çıktığında veri paketini inceler. Ardından güvenlik duvarı, paketi kabul etmek veya reddetmek için kullanıcı tanımlı kuralları kullanır. Veriler uygunsa, veriler alınabilir ve bunun tersi, kurallara uymuyorsa, veri reddedilir. Paket filtreleme, genellikle bir LAN’dan gelen saldırılara karşı koymak için oldukça etkilidir.
  • Paket filtrelemenin aksine, statik filtreleme, paket başlıklarını ve her verinin çeşitli öğelerini kontrol edecek ve bunları veritabanındaki güvenilir bilgilerle karşılaştıracaktır. İnceleme sırasında, güvenlik paket filtrelemeden daha sıkı olacak şekilde, IP adresi ve port numarası kaydedilerek paket katmanlarına analiz edilecektir.
  • Güvenlik duvarı bir uygulama proxy’si olarak hareket ettiğinde, dahili ve harici ağınız arasındaki bilgileri (örn. Sisteminize girmeye çalışan kötü amaçlı yazılım) durdurmak için uygulama düzeyinde çalışır.

Çalışma prensibi

Ağ geçitleri genellikle OSI Layer 4 veya daha yüksek bir seviyede çalışır ve tipik olarak iki farklı ağdaki terminallerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin vermek için protokolleri çevirir. Ağ geçitleri hem donanım hem de yazılım veya her ikisinin kombinasyonu olabilir. Böylece çalışma prensipleri gerçekleştirdikleri işlevlerle belirlenir. Aşağıdaki resim uygulama ağ geçidinin çalışma prosedürlerini göstermektedir.

Güvenlik duvarları, gelen trafiği önceden belirlenmiş kurallara göre dikkatlice analiz eder ve saldırıları önlemek için güvenli olmayan veya şüpheli kaynaklardan gelen trafiği filtreler. Güvenlik duvarları, bilgilerin harici cihazlarla değiş tokuş edildiği bağlantı noktası adı verilen bir bilgisayarın giriş noktasındaki trafiği korur.

Temel olarak, güvenlik duvarı, bir kişisel bilgisayara girmeye çalışan davetsiz misafirleri filtrelerken, evin kapısının önünde güvenlik görevlileri gibi çalışır ve gelen ziyaretçileri tespit eder. IP adreslerini, bağlantı noktası numaralarını ve protokolleri kullanarak bilgisayar trafiğini filtreleyebilir. Örneğin, IP adreslerini evler olarak ve port numaralarını evin içindeki odalar olarak düşünün. Eve sadece güvenilen kişiler (kaynak adresler) girebilir (hedef adres). Daha sonra, evdeki kişilerin, hareket ettikleri karaktere (sahip, Şili veya misafir) bağlı olarak yalnızca belirli odalara (hedef bağlantı noktaları) erişmesine izin verilmesi için daha fazla filtrelenir. Ev sahibinin herhangi bir odaya (herhangi bir liman) girmesine izin verilirken, çocuklar ve misafirlerin belirli bir oda grubuna (belirli limanlar) girmesine izin verilir.

Genel olarak, hem ağ geçitleri hem de güvenlik duvarları İnternet ve intranet / LAN arasında kullanılabilir. Ancak ağ geçitleri, yönlendiriciler veya anahtarlar gibi ağ cihazları olduğunda, bu tür ağ geçitleri aynı ağdaki güvenlik duvarlarıyla kullanılabilir (Daha fazla ayrıntı için lütfen şu adresi ziyaret edin: Ağ Anahtarı – Ağ Yönlendiricisi – Ağ Güvenlik Duvarı). Farklı protokollere sahip iki farklı ağı bağlamak istiyorsanız, ağ geçitleri taleplerinizi karşılayabilir. Veya ağınızın bilgisayar korsanı veya diğer tehditler tarafından saldırıya uğramasını önlemek istiyorsanız, güvenlik duvarları ideal çözümünüz olabilir. Ağ geçitlerinin ve güvenlik duvarlarının teknolojisi ve yetenekleri, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelişmeye ve daha sofistike hale gelmeye devam edecek. Bu güvenlik çözümlerinin her ikisi de, herhangi bir kuruluşun güvenlik mimarisinin önemli bir parçasıdır.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

TCP / IP ve OSI model farkı nedir ?

Katman 2 anahtarları ve katman 3 Ethernet anahtarından bahsederken, aslında genel bir protokol modelinin katmanlarına atıfta bulunuyoruz – Açık Kaynak Ara Bağlantı (OSI) modeli. Ağ iletişimlerini tanımlamada yaygın olarak kullanılır. Veri paketlerini iletmek ve almak için ortak kurallar yoksa, farklı ağlar arasındaki veri iletişimi mümkün değildir. Bu kurallar, aralarında İletim Kontrol Protokolü (TCP) / İnternet Protokolü (IP) en yaygın kullanılanlardan biri olan protokoller olarak bilinir. TCP / IP modeli, ağ tanımında yaygın olarak kullanılır ve OSI modelinden daha eskidir. İkisinin de birçok katmanı var, aralarındaki fark nedir?

OSI Referans Modeli Katmanları

OSI modeli, bir ağ iletişiminde yer alan farklı yazılım ve donanım bileşenlerinin emeği nasıl böldüğü ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurması gerektiğini karakterize eden ve standartlaştıran kavramsal bir modeldir. Yedi katmanı vardır.

Şekil 1: OSI modelinin yedi katmanı.

Katman 7: Uygulama Katmanı

OSI modelinin uygulama katmanı, gerektiği gibi iletişim işlevlerini sağlamak için doğrudan yazılım uygulamalarıyla etkileşime girer ve son kullanıcılara en yakın olanıdır. Uygulama katmanının işlevleri tipik olarak, herhangi bir veri aktarımını desteklemek için iletişim ortaklarının ve kaynaklarının kullanılabilirliğinin doğrulanmasını içerir. Bu katman aynı zamanda alan adı sistemi (DNS), dosya aktarım protokolü (FTP), köprü metni aktarım protokolü (HTTP), İnternet masaj erişim protokolü (IMAP), postane protokolü (POP), basit posta aktarımı gibi son uygulamalar için protokolleri de tanımlar. protokol (SMTP), Basit Ağ Yönetimi Protokolü (SNMP) ve Telnet (bir terminal emülasyonu).

Katman 6: Sunum Katmanı

Sunum katmanı, iletişim kaynakları ile uyumlu olduğundan emin olmak için verileri kontrol eder. Verileri, uygulama seviyesi ve alt seviyelerin kabul ettiği forma çevirir. Genişletilmiş İkili Kodlanmış Ondalık Değişim Kodu (EBCDIC) kodlu metin dosyasını Bilgi Alışverişi için Amerikan Standart Kodu (ASCII) kodlu metin dosyasına dönüştürmek gibi, gerekli herhangi bir veri biçimlendirme veya kod dönüştürme de altıncı katman tarafından gerçekleştirilir. Veri sıkıştırma ve şifreleme için de çalışır. Örneğin, video görüşmeleri iletim sırasında sıkıştırılarak daha hızlı iletilebilecek ve veri alıcı tarafta kurtarılacaktır. Şifrenizin bulunduğu kısa mesaj gibi yüksek güvenlik gereksinimleri olan veriler için bu katmanda şifrelenecektir.

Katman 5: Oturum Katmanı

Oturum katmanı, bilgisayarlar arasındaki diyalogları (bağlantıları) kontrol eder. Yerel ve uzak uygulama arasındaki bağlantıları kurar, yönetir, sürdürür ve nihayetinde sonlandırır. Katman 5 yazılımı ayrıca kimlik doğrulama ve yetkilendirme işlevlerini de yerine getirir. Verilerin teslim edildiğini de doğrular. Oturum katmanı, genellikle uzak prosedür çağrılarını kullanan uygulama ortamlarında açıkça uygulanır.

Katman 4: Taşıma Katmanı

Taşıma katmanı, hizmet kalitesi (QoS) işlevlerini korurken ve verilerin tam olarak teslim edilmesini sağlarken, bir kaynaktan bir hedef ana bilgisayara veri dizilerinin aktarılması işlevlerini ve araçlarını sağlar. Verilerin bütünlüğü, hata düzeltme ve benzer işlevlerle garanti edilebilir. Ayrıca açık akış kontrol işlevi de sağlayabilir. OSI modeline tam olarak uymasa da, TCP ve Kullanıcı Datagram Protokolleri (UDP) 4. katmandaki temel protokollerdir.

Katman 3: Ağ Katmanı

Ağ katmanı, mantıksal adresleme ve anahtarlama işlevleri aracılığıyla paket yönlendirmeyi yönetir. Ağ, birçok düğümün bağlanabileceği bir ortamdır. Her düğümün bir adresi vardır. Bir düğümün mesajı diğer düğümlere aktarması gerektiğinde, yalnızca mesajın içeriğini ve hedef düğümün adresini sağlayabilir, o zaman ağ, muhtemelen diğer düğümler üzerinden yönlendirerek mesajı hedef düğüme ulaştırmanın yolunu bulacaktır. Mesaj çok uzunsa, ağ onu bir düğümde birkaç parçaya bölebilir, bunları ayrı ayrı gönderebilir ve parçaları başka bir düğümde yeniden birleştirebilir.

Katman 2: Veri Bağlantısı Katmanı

Veri bağlantı katmanı, doğrudan bağlı iki düğüm arasında bir bağlantı olan düğümden düğüme aktarım sağlar. Verilerin çerçevelerde paketlenmesi ve paketten çıkarılması işlemlerini gerçekleştirir. Noktadan Noktaya Protokolü (PPP) gibi fiziksel olarak bağlı iki cihaz arasında bir bağlantı kurmak ve sonlandırmak için protokolü tanımlar. Veri bağlantı katmanı genellikle iki alt katmana ayrılır – ortam erişim denetimi (MAC) katmanı ve mantıksal bağlantı denetimi (LLC) katmanı. MAC katmanı, bir ağdaki cihazların bir ortama nasıl eriştiğini ve veri iletme iznini kontrol etmekten sorumludur. LLC katmanı, ağ katmanı protokollerinin tanımlanmasından ve kapsüllenmesinden sorumludur ve hata denetimi ve çerçeve senkronizasyonunu kontrol eder.

Katman 1: Fiziksel Katman

Fiziksel katman, veri bağlantısının elektriksel ve fiziksel özelliklerini tanımlar. Örneğin, konektör pimlerinin düzeni, bir elektrik kablosunun çalışma voltajları, fiber optik kablo özellikleri ve kablosuz cihazların frekansı. Yapılandırılmamış ham verilerin fiziksel bir ortamda iletilmesinden ve alınmasından sorumludur. Fiziksel katmanda bit hızı kontrolü yapılır. Düşük seviyeli ağ ekipmanı katmanıdır ve hiçbir zaman protokoller veya diğer yüksek katmanlı öğelerle ilgilenmez.

TCP / IP Model Katmanları

TCP / IP modeli de katmanlı bir referans modeldir, ancak dört katmanlı bir modeldir. Bunun bir başka adı da İnternet protokol paketidir. Yaygın olarak TCP / IP olarak bilinir çünkü temel protokoller TCP ve IP’dir, ancak bu modelde yalnızca bu iki protokol kullanılmamaktadır.

Uygulama katmanı

TCP / IP modelinin uygulama katmanı, uygulamalara diğer katmanların hizmetlerine erişme yeteneği sağlar ve uygulamaların veri alışverişi yapmak için kullandığı protokolleri tanımlar. En çok bilinen uygulama katmanı protokolleri arasında HTTP, FTP, SMTP, Telnet, DNS, SNMP ve Yönlendirme Bilgi Protokolü (RIP) bulunur.

Taşıma katmanı

Ana bilgisayardan ana bilgisayara aktarım katmanı olarak da bilinen taşıma katmanı, uygulama katmanına oturum ve veri birimi iletişim hizmetleri sağlamaktan sorumludur. Bu katmanın temel protokolleri TCP ve UDP’dir. TCP, bire bir, bağlantı odaklı, güvenilir iletişim hizmeti sağlar. Gönderilen paketlerin sıralanmasından ve onaylanmasından ve iletimde kaybolan paketlerin kurtarılmasından sorumludur. UDP, bire bir veya bire çok, bağlantısız, güvenilmez iletişim hizmeti sağlar. UDP, tipik olarak aktarılacak veri miktarı az olduğunda (örneğin, verilerin tek bir pakete sığması gibi) kullanılır.

İnternet Katmanı

İnternet katmanı, ana bilgisayar adresleme, paketleme ve yönlendirme işlevlerinden sorumludur. İnternet protokol katmanının temel protokolleri IP, Adres Çözümleme Protokolü (ARP), İnternet Kontrol Mesajı Protokolü (ICMP) ve İnternet Grup Yönetimi Protokolüdür (IGMP). IP, IP adresleme, yönlendirme ve paketlerin parçalanması ve yeniden birleştirilmesinden sorumlu olan yönlendirilebilir bir protokoldür. ARP, belirli bir İnternet katmanı erişimiyle ilişkili bir donanım adresi gibi ağ erişim katmanı adresinin keşfedilmesinden sorumludur. ICMP, IP paketlerinin başarısız teslimi nedeniyle tanılama işlevleri sağlamaktan ve hataları bildirmekten sorumludur. IGMP, IP çok noktaya yayın gruplarının yönetiminden sorumludur. Bu katmanda IP, IP adresi olarak bilinen paketlere başlık ekler.IPv4 adresi ve IPv6 adresi örnekleri

Şekil 2: IPv4 adresi ve IPv6 adresi örnekleri.

Ağ Erişim Katmanı

Ağ erişim katmanı (veya bağlantı katmanı), TCP / IP paketlerini ağ ortamına yerleştirmekten ve ağ ortamından TCP / IP paketlerini almaktan sorumludur. TCP / IP, ağ erişim yöntemi, çerçeve biçimi ve ortamdan bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle, herhangi bir özel ağ teknolojisinden bağımsızdır. Bu şekilde, TCP / IP, Ethernet, Token Ring, X.25, Frame Relay ve Asynchronous Transfer Mode (ATM) gibi farklı ağ türlerini bağlamak için kullanılabilir.

İletim Sırasında Veriler Nasıl İşlenir?

Katmanlı bir sistemde, bir katmana ait cihazlar, protokol veri birimi (PDU) olarak bilinen farklı formatta veri alışverişi yapar. Aşağıdaki tablo, farklı katmanlardaki PDU’ları göstermektedir.

Tablo: farklı katmanlarda işlenen protokol veri birimi (PDU).

Model türüOSI KatmanlarıProtokol Veri Birimi (PDU)TCP / IP Katmanları
Ana Bilgisayar KatmanlarıUygulama katmanıVeriUygulama katmanı
Sunum KatmanıOturum Katmanı
Oturum KatmanıUygulama
Taşıma katmanıSegment (TCP) / Datagram (UDP)Taşıma katmanı
Medya KatmanlarıAğ katmanıPaketİnternet Katmanı
Veri Bağlantısı KatmanıÇerçeveAğ Erişim Katmanı
Fiziksel katmanBit

Örneğin, bir kullanıcı bilgisayardaki bir web sitesine göz atmak istediğinde, uzak sunucu yazılımı ilk olarak istenen verileri uygulama katmanına verir ve burada her katman belirlenen işlevlerini yerine getirerek katmandan katman aşağıya işlenir. Veriler daha sonra hedef sunucu veya başka bir cihaz alana kadar ağın fiziksel katmanı üzerinden iletilir. Bu noktada, veriler tekrar katmanlardan geçirilir, her katman, veriler alıcı yazılım tarafından kullanılana kadar atanmış işlemlerini gerçekleştirir.OSI ve TCPIP modellerinde veriler nasıl işlenir

Şekil 3: Veriler üst katmanlardan alt katmanlara doğru akar, her katman PDU’ya üstbilgi / altbilgi ekler.

İletim sırasında her katman, paketi yönlendiren ve tanımlayan üst katmandan gelen PDU’ya bir üstbilgi veya altbilgi veya her ikisini de ekler. Bu sürece kapsülleme denir. Başlık (ve alt bilgi) ve veriler birlikte bir sonraki katman için PDU’yu oluşturur. İşlem, verilerin alıcı cihaza iletildiği en alt düzey katmana (fiziksel katman veya ağ erişim katmanı) ulaşana kadar devam eder. Alıcı cihaz, işlemleri yönlendiren üstbilgi ve altbilgi bilgileri ile her katmandaki verileri kapsülden çıkararak işlemi tersine çevirir. Ardından uygulama nihayet verileri kullanır. İşlem, tüm veriler iletilene ve alınana kadar devam eder.

Sorun Giderme Açısından TCP / IP ve OSI’nin Önemi

Katmanların bölünmesi bilgisiyle, bir bağlantı başarısız olduğunda sorunun nerede olduğunu teşhis edebiliriz. İlke, en yüksek seviyeden değil, en alt seviyeden kontrol etmektir. Çünkü her katman, kendisinden daha yüksek katmana hizmet eder ve alt katman sorunlarıyla uğraşmak daha kolay olacaktır. Örneğin, bilgisayarınız İnternet’e bağlanamıyorsa, yapmanız gereken ilk şey, ağ kablosunun bilgisayarınıza takılı olup olmadığını veya kablosuz erişim noktasının (WAP) anahtara bağlı olup olmadığını veya RJ45’in pinlerinin konektörler iyi durumda.

TCP / IP Modeli ve OSI Modeli

TCP / IP modeli, OSI modelinden daha eskidir. Aşağıdaki şekil, katmanlarının karşılık gelen ilişkisini göstermektedir.OSI ve TCPIP karşılaştırması

Şekil 4: OSI modeli ile TCP / IP modeli ve TCP / IP protokol paketi.

TCP / IP modeli ve OSI modelinin katmanlarını karşılaştırarak, TCP / IP modelinin uygulama katmanı, birleştirilmiş OSI katmanları 5, 6, 7’ye benzer, ancak TCP / IP modelinin ayrı bir sunum katmanı veya oturumu yoktur. katman. TCP / IP’nin taşıma katmanı, OSI taşıma katmanının sorumluluklarını ve OSI oturum katmanının bazı sorumluluklarını kapsar. TCP / IP modelinin ağ erişim katmanı, OSI modelinin veri bağlantısını ve fiziksel katmanlarını kapsar. TCP / IP’nin İnternet katmanının, OSI modelinin veri bağlantı katmanında mevcut olabilecek sıralama ve onay hizmetlerinden yararlanmadığını unutmayın. Sorumluluk, TCP / IP modelinde taşıma katmanına aittir.

İki referans modelin anlamları göz önüne alındığında, OSI modeli sadece kavramsal bir modeldir. Esas olarak bireysel ağ işlevlerini tanımlamak, tartışmak ve anlamak için kullanılır. Bununla birlikte, TCP / IP, OSI modeli olarak tüm ağ iletişimleri için bir nesil açıklaması olarak işlev görmeyecek şekilde, öncelikle belirli bir dizi sorunu çözmek için tasarlanmıştır. OSI modeli geneldir, protokolden bağımsızdır, ancak çoğu protokol ve sistem buna bağlıdır, TCP / IP modeli ise İnternetin geliştirdiği standart protokollere dayanmaktadır. OSI modelinde belirtilmesi gereken bir diğer husus, tüm katmanların daha basit uygulamalarda kullanılmamasıdır. Katmanlar 1, 2, 3 herhangi bir veri iletişimi için zorunluyken, uygulama modeldeki normal üst katmanlar yerine uygulamaya bazı benzersiz arayüz katmanları kullanabilir.

Özet

TCP / IP modeli ve OSI modeli, tüm ağ iletişimlerinin tanımlanması için kullanılan kavramsal modellerdir, TCP / IP’nin kendisi de tüm İnternet işlemlerinde kullanılan önemli bir protokoldür. Genel olarak, bir ağ cihazının çalıştığı katman 2, katman 3 veya katman 7’den bahsettiğimizde, OSI modelinden bahsediyoruz. TCP / IP modeli, hem mevcut İnternet mimarisini modellemek hem de ağ üzerinden tüm aktarım biçimleri tarafından izlenen bir dizi kural sağlamak için kullanılır.