GDDR NEDİR ?

GDDR5 SGRAM

GDDR5 SGRAM, JEDEC tarafından GDDR5 spesifikasyonunda belirtilen standartlara uygundur. SGRAM tek portludur. Ancak, aynı anda iki bellek sayfası açabilir, bu da diğer VRAM teknolojilerinin çift bağlantı noktalı yapısını simüle eder. Yüksek performanslı çalışma sağlamak için 8N-önceden getirme mimarisi ve DDR arayüzü kullanır ve cihaz başlatma sırasında algılanan ×32 modunda veya ×16 (kapaklı) modunda çalışacak şekilde yapılandırılabilir. GDDR5 arabirimi, yazma saati (WCK) döngüsü başına iki adet 32 ​​bit genişliğinde veri kelimesini I/O pinlerine/pinlerinden aktarır. 8N-önceden getirme işlemine karşılık gelen tek bir yazma veya okuma erişimi, dahili bellek çekirdeğinde 256 bit genişliğinde iki CK saat döngüsü veri aktarımından ve I/’de buna karşılık gelen sekiz 32 bit genişliğinde bir yarım WCK saat döngüsü veri aktarımından oluşur.

GDDR6 SGRAM

GDDR6 SDRAM (Grafik Çift Veri Hızı 6 Senkronize Dinamik Rastgele Erişim Belleği), grafik kartlarında, oyun konsollarında, ve yüksek performanslı bilgi işlem. Bir GDDR SDRAM türüdür.
JEDEC tarafından Temmuz 2017’de yayınlandı. GDDR6, artan pin başına bant genişliği (16 Gbit/s’ye kadar) ve daha düşük çalışma voltajları (1,35 V), GDDR5X’e göre performansı artırır ve güç tüketimini azaltır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart