ETHERNET CAT KABLO NEDİR ?

CAT1

İlkel iletişim kablosudur. Kullanım alanı telefon iletişimi ve zil teli gibi zayıf akım sistemleridir. Günümüzde kullanılmamaktadır, üretimi yoktur.

CAT2

İlkel iletişim kablosudur. 4 mbps’e kadar bant genişliği sunan bu kablo eski terminal sistemlerinde kullanılır.

CAT3

10Base-T yani 10 mbps veri aktarım hızı ile derecelendirilir. 16 MHz’lik frekansta çalışan en yaygın kullanılan analog telefon iletişimi sağlayan kablodur. Ayrıca ADSL hatlarında yaygın olarak kullanılır. 2 bakır tel kullanıldığında azami 10 mbps, 4 teli kullanıldığında ise azami 100 mbps’e kadar bant genişliği sağlayabilir. Ethernet protokolünde de kullanılır.2 tel çiftini yani 4 tel kullanır. Günümüzde çift telli telefon sistemlerinde kullanılır.

CAT4

20 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede 16 mbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir. Günümüzde kullanılmamaktadır, üretimi yoktur.

CAT5

100 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede Fast Ethernet 100BASE-T4 yani 100 mbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir.

CAT5E

100 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede 1 gbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir.

Bükümlü teller paraziti düşürecek iyiliştirmeler yapılmıştır.

CAT6

250 Mhz Bantgenişliği ile 55 metrede 10 gbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir. Daha sıkı sarışmış tel çiftleri kullanılarak gürültü karışıklığını daha fazla azaltılır. Ortasında bükümlü telleri ayırıcı plastik seperatör vardır böylelikle gürültü karışıklığı daha da azaltılmıştır.

CAT6a

500 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede 10 gbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir.

CAT7

600 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede 10 gbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir. Örgülü teller folyolar ile sarılarak ekranlanmış muhtemel parazit ciddi ölçüde düşürülmüştür. Böylelikle dış sinyallere ve güvenilir veri transverine olanak sağlamıştır.

CAT8

2000 Mhz Bantgenişliği ile 100 metrede 30 gbps’ye kadar veri aktarım hızı ile derecelendirilir. Son teknoloji veri kablosudur maliyetli bir çözümdür.

 

Sektör kısaltmaları ISO/IEC 11801 tanımı Kablo koruyucu Çift ekranlama
UTP, TP U/UTP Yok Yok
STP, ScTP, PiMF U/FTP Yok Folyo
FTP, STP, ScTP F/UTP Folyo Yok
STP, ScTP S/UTP Örgü Yok
SFTP, S-FTP, STP SF/UTP Örgü ve Folyo Yok
FFTP, STP F/FTP Folyo Folyo
SSTP, SFTP, STP, STP PiMF S/FTP Örgü Folyo
SSTP, SFTP, STP SF/FTP Örgü ve Folyo Folyo

Kablonuzun içindeki koruma, kabloyu elektromanyetik parazitten (EMI), radyo frekansı parazitinden (RFI) ve çiftler ve bitişik kablolar arasındaki karışmadan korumak için bir bariyer görevi görür. Ayrıca kablodan gelen sinyalin çevredeki ekipmanlarla karışmasını da engeller. Çeşitli ekranlama seviyeleri, bir dizi uygulamaya uygun bir dizi farklı avantaj sunar.

U/UTP: KORUMAMIŞ BÜKÜMLÜ ÇİFTLER

UTP olarak da bilinen bu, şu anda birlikte bükülmüş tel çiftlerinden oluşan en yaygın ve temel kablo yapım yöntemidir. Koruyucu yoktur, bunun yerine tellerdeki simetrik büküm dengeli bir iletim hattı oluşturarak elektrik gürültüsünü ve EMI’yi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, karışmayı azaltmak için her bir çiftin farklı büküm oranları kullanılabilir. Daha yüksek kategorideki kablolarda, bitişik kablolardan yabancı paraziti azaltmaya yardımcı olmak için ayrı çiftleri ayıran bir çapraz ağ dolgu maddesi bulunabilir.

F/UTP: KORUNMAMIŞ BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE FOLYOLU

Genellikle FTP olarak anılan bu kablo türü, blendajsız bükümlü çiftlerin etrafına sarılmış genel bir folyo kalkan ve bir tahliye teli içerir. Boşaltma kablosu doğru şekilde bağlandığında, istenmeyen gürültü toprağa yönlendirilerek EMI/RFI’ye karşı ekstra koruma sağlanır.

S/UTP: KORUNMAMIŞ BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE KORUNMALI.

Bu kablo yapısı, blendajsız bükümlü çiftlere sahip genel bir örgü ekrana sahiptir. Bu kabloya genellikle STP denir, ancak bu terim, aynı zamanda bu terimi kullanan diğer blendajlı kablolar nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Her zaman kablonun herhangi bir blendajı olup olmadığını ve bireysel çiftlerin kendi blendajlarının olup olmadığını kontrol edin. Kablo, U/UTP’den daha uzun mesafelerde daha yüksek iletim hızlarını destekleyebilir ve örgü sayesinde daha iyi mekanik güç ve topraklama sağlar.

SF/UTP: KORUNMAMIŞ VE KIRMIZI BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE FOLYELİ.

Bu kablonun hem genel bir örgü kalkanı hem de blendajsız bükümlü çiftlere sahip folyo blendajı vardır. Bu kablo, hem kablodan hem de kablodan EMI’ye karşı etkili korumanın yanı sıra ek örgü sayesinde çok daha iyi topraklama sunar.

U/FTP: FOLYOLU BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE KIRMIZI

Bu tip kablonun genel bir koruması yoktur, ancak bireysel bükümlü çiftler bir folyo ekrana sarılarak EMI’ye ve bitişik çiftlerden ve diğer kablolardan karışmaya karşı bir miktar koruma sağlar.

F/FTP: FOLYOLU BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE FOLYELİ

Bu kablo türü, ayrı ayrı folyo bant korumalı bükümlü çiftlere sahip genel bir folyo kalkana sahiptir. Bunlar, her bir bükümlü çiftin etrafına bir folyo kalkan eklenmesiyle F/UTP kablolarına benzer. Kablo yapısı, montaja bitişik çiftlerden ve diğer kablolardan, RFI ve EMI’den gelen karışmaya karşı daha fazla koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

S/FTP: FOLYO BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE KORUNMALI

F/FTP’ye benzer şekilde, bireysel bükümlü çiftler, genel olarak esnek ancak mekanik olarak güçlü bir örgü ekrana sarılmadan önce bir folyo bantla sarılır. Bükümlü çiftler üzerindeki ek folyo, bitişik çiftlerden ve diğer kablolardan gelen karışmayı azaltmaya yardımcı olur. Örgü daha iyi topraklama sağlar.

SF/FTP: FOLYOLU BÜKÜMLÜ ÇİFTLERLE PARLATILMIŞ VE FOLYOLANMIŞ

RFI/EMI, parazit ve yabancı parazitten maksimum koruma sunan bu kablo, ayrı ayrı folyo bant ekranlı bükümlü çiftler ile hem genel bir örgü kalkanına hem de folyo kalkanına sahiptir. Bu kablo türü, örgü sayesinde parazite karşı en iyi koruma seviyesini ve daha iyi topraklamayı sağlar.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart